



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 854 sqft |
| Age | Newly Built |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-680-635 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#605 719 W 3rd Street
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 886 sqft |
| Price / SqFt: | $1,033 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3080985 |
| Distance: | 589 m |
#628 723 W 3rd Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 921 sqft |
| Price / SqFt: | $1,140 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3078255 |
| Distance: | 610 m |
#407 733 W 3rd Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $578 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085626 |
| Distance: | 610 m |
#524 723 W 3rd Street
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,034 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3095039 |
| Distance: | 610 m |
#208 277 W 1st Street
| Sold Price: | $955,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,000 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3095600 |
| Distance: | 645 m |
#229 255 W 1st Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 981 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102265 |
| Distance: | 645 m |
#425 755 Harbourside Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 989 sqft |
| Price / SqFt: | $1,465 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110565 |
| Distance: | 0 m |
#312 755 Harbourside Drive
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 854 sqft |
| Price / SqFt: | $1,404 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122839 |
| Distance: | 0 m |
#317 755 Harbourside Drive
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 707 sqft |
| Price / SqFt: | $1,485 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084780 |
| Distance: | 0 m |
#307 755 Harbourside Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 805 sqft |
| Price / SqFt: | $1,365 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109854 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $764,000 | $254,000 | $1,018,000 | - |