







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,076 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,162 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,080 sqft) |
| Land Frontage | 35.06 ft |
| Land Dimensions | 35.06 x 120.01 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 012-288-187 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1370 Ross Road
| Sold Price: | $2,388,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,963 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3054190 |
| Distance: | 579 m |
2890 Tempe Knoll Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,586 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069332 |
| Distance: | 887 m |
2733 Tempe Glen Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,505 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3073403 |
| Distance: | 977 m |
1618 Draycott Road
| Sold Price: | $2,299,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,514 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,188 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114312 |
| Distance: | 1.0 km |
145 E Kensington Road
| Sold Price: | $2,601,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,220 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3095953 |
| Distance: | 2.0 km |
4061 St. Pauls Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,690 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3079748 |
| Distance: | 2.1 km |
3073 Fromme Road
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,162 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,080 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120986 |
| Distance: | 11 m |
2654 Masefield Road
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,375 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126790 |
| Distance: | 540 m |
3490 Church Street
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,779 sqft |
| Price / SqFt: | $1,007 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,476 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3060238 |
| Distance: | 767 m |
772 Regal Crescent
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,906 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,165 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127783 |
| Distance: | 981 m |
1610 Ross Road
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,968 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121803 |
| Distance: | 1.0 km |
547 Tempe Crescent
| Asking Price: | $2,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,776 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113414 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,377,000 | $1,083,000 | $2,460,000 | +14.5% |
| 2025 | $1,413,000 | $736,000 | $2,149,000 | +52.6% |
| 2024 | $1,380,000 | $28,100 | $1,408,100 | +21.4% |
| 2023 | $1,150,000 | $10,000 | $1,160,000 | - |