

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,855 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 839 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-484-947 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#309 240 Mahon Avenue
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 842 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3116092 |
| Distance: | 123 m |
#311 251 W 4th Street
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 886 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3069795 |
| Distance: | 131 m |
#102 235 W 4th Street
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $662 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 993 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3116500 |
| Distance: | 184 m |
#106 252 W 2nd Street
| Sold Price: | $504,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 687 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3040204 |
| Distance: | 191 m |
#304 327 W 2nd Street
| Sold Price: | $611,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $581 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 965 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3068439 |
| Distance: | 216 m |
#105 275 W 2nd Street
| Sold Price: | $598,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $590 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 832 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3093330 |
| Distance: | 219 m |
#201 341 Mahon Avenue
| Asking Price: | $649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 829 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108065 |
| Distance: | 0 m |
#201 308 W 2nd Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 935 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113982 |
| Distance: | 146 m |
#202 320 W 2nd Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $774 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 866 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106728 |
| Distance: | 152 m |
#112 211 W 3rd Street
| Asking Price: | $635,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $603 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120692 |
| Distance: | 274 m |
#201 175 W 4th Street
| Asking Price: | $560,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $625 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 764 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119560 |
| Distance: | 324 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $629,900 | $629,900 | +2.8% |
| 2024 | $0 | $613,000 | $613,000 | -1.4% |
| 2023 | $0 | $622,000 | $622,000 | +11.2% |
| 2022 | $0 | $559,200 | $559,200 | +9.7% |
| 2021 | $0 | $509,900 | $509,900 | - |