





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,604 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,156 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-907-535 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#116 747 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,018,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $559 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,038 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3114166 |
| Distance: | 0 m |
#205 733 E 3rd Street
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 926 sqft |
| Price / SqFt: | $1,053 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3091776 |
| Distance: | 0 m |
#208 707 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,007,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 948 sqft |
| Price / SqFt: | $1,062 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3034207 |
| Distance: | 0 m |
#413 747 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $962 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3064172 |
| Distance: | 0 m |
#303 365 E 1st Street
| Sold Price: | $887,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119549 |
| Distance: | 842 m |
#213 365 E 1st Street
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 931 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3076323 |
| Distance: | 842 m |
#303 707 E 3rd Street
| Asking Price: | $1,039,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $559 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100518 |
| Distance: | 0 m |
#201 707 E 3rd Street
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 887 sqft |
| Price / SqFt: | $1,012 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119705 |
| Distance: | 0 m |
#102 747 E 3rd Street
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 911 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3084964 |
| Distance: | 0 m |
#306 625 E 3rd Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $651 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,034 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126131 |
| Distance: | 256 m |
#106 625 E 3rd Street
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,028 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3090582 |
| Distance: | 256 m |
#205 615 E 3rd Street
| Asking Price: | $1,019,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 997 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092342 |
| Distance: | 256 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,157,000 | $1,157,000 | -2.9% |
| 2024 | $0 | $1,191,000 | $1,191,000 | +1.5% |
| 2023 | $0 | $1,173,000 | $1,173,000 | +8.2% |
| 2022 | $0 | $1,084,000 | $1,084,000 | +7.5% |
| 2021 | $0 | $1,008,000 | $1,008,000 | +6.3% |
| 2020 | $0 | $948,000 | $948,000 | - |