


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,299 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 595 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 005-593-646 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#208 160 E 19th Street
| Sold Price: | $470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 623 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3113929 |
| Distance: | 369 m |
#102 120 W 17th Street
| Sold Price: | $499,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 620 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125588 |
| Distance: | 398 m |
#208 1550 Chesterfield Avenue
| Sold Price: | $455,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $526 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 680 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069247 |
| Distance: | 579 m |
#1503 121 W 15th Street
| Sold Price: | $470,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 641 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3044902 |
| Distance: | 696 m |
#319 206 E 15th Street
| Sold Price: | $493,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 690 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110271 |
| Distance: | 738 m |
#208 214 E 15th Street
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 646 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3071193 |
| Distance: | 755 m |
#104 135 W 21st Street
| Asking Price: | $430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 639 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121417 |
| Distance: | 0 m |
#101 131 W 20th Street
| Asking Price: | $439,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $295 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 511 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120867 |
| Distance: | 119 m |
#107 123 E 19th Street
| Asking Price: | $498,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 647 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103230 |
| Distance: | 312 m |
#204 137 W 17th Street
| Asking Price: | $479,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-21 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 716 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3061048 |
| Distance: | 463 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $456,600 | $456,600 | +10.1% |
| 2023 | $0 | $414,800 | $414,800 | +19.5% |
| 2022 | $0 | $347,200 | $347,200 | +31.7% |
| 2021 | $0 | $263,600 | $263,600 | +4.9% |
| 2020 | $0 | $251,300 | $251,300 | - |