





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,436 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,806 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,800 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 007-194-242 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2760 Walpole Crescent
| Sold Price: | $2,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,322 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,136 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113297 |
| Distance: | 329 m |
2511 Boswell Avenue
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117606 |
| Distance: | 419 m |
2829 Sechelt Drive
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,385 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,676 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3112134 |
| Distance: | 425 m |
1630 Layton Drive
| Sold Price: | $1,642,500 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,540 sqft) |
| Days on Market: | 358 |
| MLS® Number: | R3000514 |
| Distance: | 538 m |
2568 Carnation Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,340 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079312 |
| Distance: | 626 m |
2488 Belloc Street
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,618 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,778 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3078417 |
| Distance: | 673 m |
2041 Tompkins Crescent
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,060 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113061 |
| Distance: | 346 m |
2518 Swinburne Avenue
| Asking Price: | $1,998,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116845 |
| Distance: | 407 m |
2086 Rivergrove Place
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,684 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122927 |
| Distance: | 702 m |
2569 Hyannis Point
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,782 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,576 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086932 |
| Distance: | 857 m |
2549 Bendale Road
| Asking Price: | $2,239,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119692 |
| Distance: | 917 m |
1400 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,779,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,762 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088035 |
| Distance: | 945 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,774,000 | $270,000 | $2,044,000 | -2.7% |
| 2024 | $1,807,000 | $294,000 | $2,101,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,741,000 | $317,000 | $2,058,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,584,000 | $311,000 | $1,895,000 | +27.4% |
| 2021 | $1,163,000 | $325,000 | $1,488,000 | +3.3% |
| 2020 | $1,189,000 | $252,000 | $1,441,000 | - |