


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,312 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,432 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,125 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-266-280 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2333 Kirkstone Road
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,970 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109628 |
| Distance: | 337 m |
3003 NW Sunnyhurst Road
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,519 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,138 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093107 |
| Distance: | 440 m |
759 Morgan Road
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,635 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108305 |
| Distance: | 645 m |
2094 Viewlynn Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,043 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112420 |
| Distance: | 1.0 km |
859 E 17th Street
| Asking Price: | $1,948,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,991 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122082 |
| Distance: | 1.1 km |
3638 Maginnis Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111579 |
| Distance: | 1.3 km |
2285 Viewlynn Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,352 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3081007 |
| Distance: | 909 m |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 953 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263129635/83dcefb7.jpeg)
865 E 17th Street
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3108008 |
| Distance: | 1.1 km |
3444 Church Street
| Sold Price: | $1,603,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,963 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3120004 |
| Distance: | 1.1 km |
1928 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100467 |
| Distance: | 1.4 km |
1433 Doran Road
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3102698 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,443,000 | $52,700 | $1,495,700 | -0.6% |
| 2023 | $1,450,000 | $54,300 | $1,504,300 | +10.0% |
| 2022 | $1,314,000 | $53,100 | $1,367,100 | +24.2% |
| 2021 | $1,048,000 | $53,100 | $1,101,100 | -3.0% |
| 2020 | $1,091,000 | $44,200 | $1,135,200 | - |