



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,242 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,484 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,700 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 110 EFF |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-416-579 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1388 E 20th Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,765 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,632 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3119530 |
| Distance: | 680 m |
3446 Church Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3087994 |
| Distance: | 825 m |
1689 Peters Road
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,406 sqft |
| Price / SqFt: | $964 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3085845 |
| Distance: | 1.0 km |
1374 E 15th Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,663 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,590 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3111019 |
| Distance: | 1.3 km |
1762 Evelyn Street
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,176 sqft |
| Price / SqFt: | $1,348 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3109115 |
| Distance: | 1.9 km |
1652 Coleman Street
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,028 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3114194 |
| Distance: | 2.1 km |
1634 Ross Road
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,734 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110908 |
| Distance: | 477 m |
1095 E 29th Street
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120659 |
| Distance: | 799 m |
1876 Beaulynn Place
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,162 sqft |
| Price / SqFt: | $1,506 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3094748 |
| Distance: | 907 m |
1670 Ayleslynn Drive
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,789 sqft |
| Price / SqFt: | $1,056 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,690 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3083636 |
| Distance: | 1.1 km |
3015 Royal Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,761 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,214 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125158 |
| Distance: | 1.6 km |
3129 Princess Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,509 sqft |
| Price / SqFt: | $1,358 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3068381 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,582,000 | $108,000 | $1,690,000 | -4.4% |
| 2024 | $1,649,000 | $119,000 | $1,768,000 | +0.6% |
| 2023 | $1,629,000 | $128,000 | $1,757,000 | +5.4% |
| 2022 | $1,531,000 | $136,000 | $1,667,000 | +22.7% |
| 2021 | $1,218,000 | $141,000 | $1,359,000 | - |