







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,599 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,439 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,375 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-489-416 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,743,000 | $598,000 | $2,341,000 | +17.7% |
| 2025 | $1,807,000 | $182,000 | $1,989,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,763,000 | $193,000 | $1,956,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,751,000 | $207,000 | $1,958,000 | +8.5% |
| 2022 | $1,588,000 | $216,000 | $1,804,000 | +23.1% |
| 2021 | $1,240,000 | $226,000 | $1,466,000 | - |
| 2020 | $1,291,000 | $175,000 | $1,466,000 | - |
2678 Ailsa Crescent
| Sold Price: | $2,620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,674 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3086743 |
| Distance: | 100 m |
1370 Ross Road
| Sold Price: | $2,388,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,963 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3054190 |
| Distance: | 966 m |
349 E 24th Street
| Sold Price: | $2,212,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,768 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3086337 |
| Distance: | 1.1 km |
884 Wellington Drive
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3104765 |
| Distance: | 1.1 km |
1425 William Avenue
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,485 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107575 |
| Distance: | 1.4 km |
1358 E 14th Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,899 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,600 sqft) |
| Days on Market: | 210 |
| MLS® Number: | R3020972 |
| Distance: | 1.6 km |
2654 Masefield Road
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,439 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,375 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126790 |
| Distance: | 0 m |
2333 Kirkstone Road
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,970 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109628 |
| Distance: | 284 m |
2021 Rufus Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,956 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3127032 |
| Distance: | 686 m |
3642 Sykes Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120435 |
| Distance: | 1.0 km |
1720 Sutherland Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122720 |
| Distance: | 1.1 km |
2094 Viewlynn Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,043 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112420 |
| Distance: | 1.2 km |