






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,264 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,429 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 50.04 ft |
| Land Dimensions | 50.04 x 150.26 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 006-864-856 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1857 Cliffwood Road
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,269 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,458 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3111842 |
| Distance: | 545 m |
2711 Panorama Drive
| Sold Price: | $2,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,219 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077512 |
| Distance: | 745 m |
4575 Cliffmont Road
| Sold Price: | $2,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,533 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107853 |
| Distance: | 863 m |
2873 Panorama Drive
| Sold Price: | $2,640,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,615 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,590 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3114904 |
| Distance: | 991 m |
1605 Lockehaven Road
| Sold Price: | $2,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,956 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3092540 |
| Distance: | 1.0 km |
4462 Strathcona Road
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3082123 |
| Distance: | 1.2 km |
2341 Caledonia Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,429 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125727 |
| Distance: | 0 m |
1930 Panorama Drive
| Asking Price: | $2,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $909 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126879 |
| Distance: | 479 m |
1659 Deep Cove Road
| Asking Price: | $1,968,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,848 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,916 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124195 |
| Distance: | 754 m |
1501 Ostler Court
| Asking Price: | $2,358,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,698 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,981 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3086214 |
| Distance: | 864 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,906,000 | $525,000 | $2,431,000 | -0.3% |
| 2025 | $1,897,000 | $541,000 | $2,438,000 | -1.9% |
| 2023 | $1,904,000 | $581,000 | $2,485,000 | +11.9% |
| 2022 | $1,686,000 | $535,000 | $2,221,000 | +27.1% |
| 2021 | $1,250,000 | $497,000 | $1,747,000 | - |