































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,306 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,306 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,700 sqft) |
| Land Frontage | 69.67 ft |
| Land Dimensions | 69.67 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-646-639 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2285 Viewlynn Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,352 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3081007 |
| Distance: | 95 m |
1388 E 20th Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,765 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,632 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3119530 |
| Distance: | 259 m |
2174 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,219 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3076750 |
| Distance: | 509 m |
1874 Appin Road
| Sold Price: | $1,965,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,716 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110578 |
| Distance: | 517 m |
1427 Appin Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,854 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,130 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3059250 |
| Distance: | 921 m |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 1.1 km |
2175 Greylynn Crescent
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,315 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125511 |
| Distance: | 63 m |
2644 Kilmarnock Crescent
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085593 |
| Distance: | 604 m |
1256 Eastview Road
| Asking Price: | $2,069,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,504 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126222 |
| Distance: | 742 m |
1634 Ross Road
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,734 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110908 |
| Distance: | 867 m |
1733 Ross Road
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,372 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127053 |
| Distance: | 914 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,573,000 | $143,000 | $1,716,000 | -8.5% |
| 2025 | $1,730,000 | $146,000 | $1,876,000 | +4.8% |
| 2024 | $1,639,000 | $151,000 | $1,790,000 | +0.4% |
| 2023 | $1,619,000 | $163,000 | $1,782,000 | +5.7% |
| 2022 | $1,522,000 | $164,000 | $1,686,000 | +21.5% |
| 2021 | $1,218,000 | $170,000 | $1,388,000 | +4.3% |
| 2020 | $1,187,000 | $144,000 | $1,331,000 | - |