
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,052 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,140 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 016-708-407 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,322,000 | $1,322,000 | +0.5% |
| 2025 | $0 | $1,316,000 | $1,316,000 | -1.7% |
| 2024 | $0 | $1,339,000 | $1,339,000 | -0.4% |
| 2023 | $0 | $1,344,000 | $1,344,000 | +9.8% |
| 2022 | $0 | $1,224,000 | $1,224,000 | +14.7% |
| 2021 | $0 | $1,067,000 | $1,067,000 | - |
#2201 120 W 2nd Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $813 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,071 sqft |
| Price / SqFt: | $1,305 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3099995 |
| Distance: | 0 m |
#701 120 W 2nd Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $813 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,071 sqft |
| Price / SqFt: | $1,190 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118782 |
| Distance: | 0 m |
#2103 120 W 2nd Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $824 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $1,127 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3115089 |
| Distance: | 0 m |
#208 135 W 2nd Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $958 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,132 sqft |
| Price / SqFt: | $1,215 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3112415 |
| Distance: | 71 m |
#902 124 W 1st Street
| Sold Price: | $998,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $676 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $1,106 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3120985 |
| Distance: | 105 m |
#310 105 W 2nd Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $768 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 984 sqft |
| Price / SqFt: | $1,230 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117501 |
| Distance: | 108 m |
#206 177 W 3rd Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $804 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,052 sqft |
| Price / SqFt: | $1,221 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3099214 |
| Distance: | 118 m |
#308 177 W 3rd Street
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $804 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $1,132 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3073244 |
| Distance: | 118 m |