







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,756 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,296 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-777-380 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2433 Philip Avenue
| Sold Price: | $1,645,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,014 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3067678 |
| Distance: | 367 m |
2405 Lloyd Avenue
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,693 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115678 |
| Distance: | 801 m |
2195 Cortell Street
| Sold Price: | $1,947,500 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3115934 |
| Distance: | 854 m |
1375 McBride Street
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,761 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3096098 |
| Distance: | 1.2 km |
3630 Bluebonnet Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3064030 |
| Distance: | 1.5 km |
3658 Loraine Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076857 |
| Distance: | 1.7 km |
2029 Philip Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,564 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115150 |
| Distance: | 115 m |
1564 Hope Road
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,029 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123453 |
| Distance: | 300 m |
1216 Plateau Drive
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,815 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118762 |
| Distance: | 625 m |
1560 Macgowan Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 109 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118775 |
| Distance: | 673 m |
396 Mathers Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,600 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125116 |
| Distance: | 1.3 km |
410 Hadden Drive
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123697 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,548,000 | $95,600 | $1,643,600 | -3.0% |
| 2025 | $1,598,000 | $96,600 | $1,694,600 | +5.9% |
| 2024 | $1,532,000 | $68,000 | $1,600,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,502,000 | $71,200 | $1,573,200 | +8.9% |
| 2022 | $1,372,000 | $72,700 | $1,444,700 | +13.7% |
| 2021 | $1,195,000 | $75,800 | $1,270,800 | +10.4% |
| 2020 | $1,079,000 | $72,500 | $1,151,500 | - |