


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,660 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,730 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-985-675 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#2 3939 Indian River Drive
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $679 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121832 |
| Distance: | 917 m |
3920 Indian River Drive
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,760 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3095438 |
| Distance: | 999 m |
#307 2135 Heritage Park Lane
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $568 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,341 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116237 |
| Distance: | 4.9 km |
#54 433 Seymour River Place
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3096880 |
| Distance: | 5.0 km |
#9 433 Seymour River Place
| Asking Price: | $1,140,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $529 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,437 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124940 |
| Distance: | 5.0 km |
#27 1925 Indian River Crescent
| Sold Price: | $1,312,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $558 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,818 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3094869 |
| Distance: | 811 m |
#63 3939 Indian River Drive
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $654 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058873 |
| Distance: | 917 m |
#46 3939 Indian River Drive
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $538 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,777 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3099887 |
| Distance: | 917 m |
#10 3939 Indian River Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,691 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3117230 |
| Distance: | 917 m |
912 Roche Point Drive
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $587 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,410 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3082480 |
| Distance: | 1.7 km |
#30 650 Roche Point Drive
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,588 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3079356 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,132,900 | $1,132,900 | -4.8% |
| 2025 | $0 | $1,189,500 | $1,189,500 | +2.7% |
| 2024 | $0 | $1,158,500 | $1,158,500 | +2.4% |
| 2023 | $0 | $1,130,800 | $1,130,800 | +2.1% |
| 2022 | $0 | $1,107,700 | $1,107,700 | - |