







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,135 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,327 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,888 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 012-930-415 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
138 W Kings Road
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3064846 |
| Distance: | 634 m |
462 W 26th Street
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,900 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3101725 |
| Distance: | 1.1 km |
2685 Ailsa Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3081078 |
| Distance: | 1.5 km |
407 E 13th Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,854 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,598 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3103428 |
| Distance: | 1.5 km |
1323 E 29th Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096467 |
| Distance: | 2.3 km |
1063 Whitchurch Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3078857 |
| Distance: | 2.5 km |
322 E 25th Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,784 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,692 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122175 |
| Distance: | 291 m |
264 W Queens Road
| Asking Price: | $1,735,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125964 |
| Distance: | 718 m |
272 E Osborne Road
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111678 |
| Distance: | 840 m |
341 W 24th Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,682 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114867 |
| Distance: | 861 m |
3015 Royal Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,761 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,214 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125158 |
| Distance: | 1.1 km |
532 W 23 Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114561 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,643,000 | $52,500 | $1,695,500 | -6.3% |
| 2025 | $1,758,000 | $51,200 | $1,809,200 | +2.9% |
| 2024 | $1,705,000 | $52,400 | $1,757,400 | -1.4% |
| 2023 | $1,726,000 | $56,000 | $1,782,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,526,000 | $53,700 | $1,579,700 | +21.7% |
| 2021 | $1,246,000 | $52,300 | $1,298,300 | +2.0% |
| 2020 | $1,222,000 | $50,700 | $1,272,700 | - |