







































| Pricing | |
| Asking Price | $3,288,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $917 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,660 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,584 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,150 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $323.94 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-708-541 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,586,000 | $371,000 | $2,957,000 | -1.7% |
| 2024 | $2,620,000 | $388,000 | $3,008,000 | +6.3% |
| 2023 | $2,414,000 | $417,000 | $2,831,000 | +7.0% |
| 2022 | $2,257,000 | $389,000 | $2,646,000 | +19.7% |
| 2021 | $1,842,000 | $369,000 | $2,211,000 | - |
Asking Price is 11.2% higher than Assessed Value (2026).
353 Newdale Court
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,540 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116143 |
| Distance: | 378 m |
4041 Prospect Road
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,259 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126980 |
| Distance: | 584 m |
4066 Norwood Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,444 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,408 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096661 |
| Distance: | 599 m |
4062 Norwood Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,460 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080581 |
| Distance: | 615 m |
4050 St. Pauls Avenue
| Asking Price: | $2,798,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,891 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,677 sqft) |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3128680 |
| Distance: | 660 m |
531 Greenway Avenue
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084941 |
| Distance: | 713 m |