





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,935 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,141 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,581 sqft) |
| Land Frontage | 51 ft |
| Land Dimensions | 51 x 130.25 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-854-336 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1806 Deep Cove Road
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3065385 |
| Distance: | 68 m |
1749 Deep Cove Road
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,062 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,723 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100906 |
| Distance: | 105 m |
1911 Deep Cove Road
| Sold Price: | $1,443,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,494 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,762 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3095545 |
| Distance: | 173 m |
4535 Raeburn Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3095613 |
| Distance: | 484 m |
4462 Strathcona Road
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3082123 |
| Distance: | 611 m |
981 Friar Crescent
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,252 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,341 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100565 |
| Distance: | 874 m |
1777 Caledonia Avenue
| Asking Price: | $1,845,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,141 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,581 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126268 |
| Distance: | 0 m |
1777 Deep Cove Road
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,766 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102878 |
| Distance: | 101 m |
4063 Shone Road
| Asking Price: | $2,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,778 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120497 |
| Distance: | 710 m |
4158 Mt Seymour Parkway
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,814 sqft |
| Price / SqFt: | $1,103 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121797 |
| Distance: | 791 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,761,000 | $198,000 | $1,959,000 | +0.1% |
| 2025 | $1,753,000 | $204,000 | $1,957,000 | -1.1% |
| 2024 | $1,763,000 | $216,000 | $1,979,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,759,000 | $232,000 | $1,991,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,551,000 | $234,000 | $1,785,000 | +29.6% |
| 2021 | $1,137,000 | $240,000 | $1,377,000 | +6.1% |
| 2020 | $1,114,000 | $184,000 | $1,298,000 | - |