
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,693 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,062 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,723 sqft) |
| Land Frontage | 51 ft |
| Land Dimensions | 51 x 116 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-635-489 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1911 Deep Cove Road
| Sold Price: | $1,443,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,494 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,762 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3095545 |
| Distance: | 172 m |
4535 Raeburn Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3095613 |
| Distance: | 588 m |
3868 Mt Seymour Parkway
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,427 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106095 |
| Distance: | 1.0 km |
950 Roche Point Drive
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3086107 |
| Distance: | 1.4 km |
860 Ruckle Court
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,044 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,590 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3067106 |
| Distance: | 1.9 km |
4174 Dollarton Highway
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090513 |
| Distance: | 2.0 km |
1777 Caledonia Avenue
| Asking Price: | $1,845,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,141 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,581 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126268 |
| Distance: | 105 m |
998 Fairway Drive
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,560 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119330 |
| Distance: | 806 m |
893 Friar Crescent
| Asking Price: | $1,798,800 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120684 |
| Distance: | 927 m |
875 Porteau Place
| Asking Price: | $1,695,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,417 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116727 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,501,000 | $112,000 | $1,613,000 | +0.7% |
| 2025 | $1,485,000 | $116,000 | $1,601,000 | +2.5% |
| 2024 | $1,441,000 | $121,000 | $1,562,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,381,000 | $131,000 | $1,512,000 | +10.4% |
| 2022 | $1,234,000 | $135,000 | $1,369,000 | +18.6% |
| 2021 | $1,015,000 | $139,000 | $1,154,000 | +11.1% |
| 2020 | $922,000 | $117,000 | $1,039,000 | - |