





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,105 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,722 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 0.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-034-646 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1392 Chamberlain Drive
| Sold Price: | $2,275,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,267 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,246 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114257 |
| Distance: | 755 m |
1370 Ross Road
| Sold Price: | $2,388,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,963 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3054190 |
| Distance: | 893 m |
4455 Jerome Place
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,707 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 7928.01 ac. (345,344,000 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3066764 |
| Distance: | 1.0 km |
4529 Jerome Place
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100629 |
| Distance: | 1.1 km |
4515 Meadowbank Close
| Sold Price: | $2,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,458 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3107311 |
| Distance: | 1.3 km |
4651 Valley Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,976 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,236 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3107550 |
| Distance: | 1.4 km |
3521 Duval Road
| Asking Price: | $2,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $979 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118737 |
| Distance: | 302 m |
3490 Church Street
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,779 sqft |
| Price / SqFt: | $1,007 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,476 sqft) |
| Days on Market: | 221 |
| MLS® Number: | R3060238 |
| Distance: | 606 m |
1610 Ross Road
| Asking Price: | $2,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,968 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121803 |
| Distance: | 631 m |
2864 Bushnell Place
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $983 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129300 |
| Distance: | 764 m |
4268 Hoskins Road
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,932 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124792 |
| Distance: | 778 m |
1249 Doran Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,099 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,528 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3098946 |
| Distance: | 978 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,470,000 | $849,000 | $2,319,000 | -6.4% |
| 2025 | $1,616,000 | $861,000 | $2,477,000 | +3.4% |
| 2024 | $1,559,000 | $836,000 | $2,395,000 | +0.6% |
| 2023 | $1,534,000 | $847,000 | $2,381,000 | +11.1% |
| 2022 | $1,368,000 | $775,000 | $2,143,000 | - |