







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,106 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,886 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 125 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-591-845 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
3288 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,360 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3061902 |
| Distance: | 53 m |
1728 Westover Road
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3043949 |
| Distance: | 96 m |
3296 Institute Road
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,593 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3070862 |
| Distance: | 699 m |
1433 Doran Road
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3102698 |
| Distance: | 816 m |
3981 Lynn Valley Road
| Sold Price: | $2,029,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,297 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,144 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3094512 |
| Distance: | 842 m |
4035 Hoskins Road
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,504 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3101386 |
| Distance: | 878 m |
3521 Duval Road
| Asking Price: | $2,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $979 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118737 |
| Distance: | 410 m |
1422 Kilmer Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117945 |
| Distance: | 1.0 km |
1678 Dempsey Road
| Asking Price: | $1,765,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,590 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120943 |
| Distance: | 1.1 km |
4268 Hoskins Road
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,932 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124792 |
| Distance: | 1.1 km |
1249 Doran Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,099 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,528 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098946 |
| Distance: | 1.1 km |
3003 NW Sunnyhurst Road
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,519 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,138 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093107 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,738,000 | $192,000 | $1,930,000 | -8.4% |
| 2025 | $1,910,000 | $196,000 | $2,106,000 | +2.7% |
| 2024 | $1,843,000 | $207,000 | $2,050,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,814,000 | $222,000 | $2,036,000 | +10.1% |
| 2022 | $1,617,000 | $232,000 | $1,849,000 | +23.5% |
| 2021 | $1,255,000 | $242,000 | $1,497,000 | +9.3% |
| 2020 | $1,182,000 | $188,000 | $1,370,000 | - |