



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,910 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 945 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-157-761 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#1411 2016 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $728 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 932 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3104925 |
| Distance: | 0 m |
#1812 2016 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 726 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3081595 |
| Distance: | 0 m |
#315 2012 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $653 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 836 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3084563 |
| Distance: | 0 m |
#208 2016 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $764 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,023 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3067644 |
| Distance: | 0 m |
#706 2012 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $518,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $653 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 868 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3105262 |
| Distance: | 0 m |
#508 2020 Fullerton Avenue
| Sold Price: | $467,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $695 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 965 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3091588 |
| Distance: | 77 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $613,700 | $613,700 | -4.9% |
| 2025 | $0 | $645,500 | $645,500 | -1.1% |
| 2024 | $0 | $652,500 | $652,500 | +7.7% |
| 2023 | $0 | $605,600 | $605,600 | +16.3% |
| 2022 | $0 | $520,900 | $520,900 | -3.9% |
| 2021 | $0 | $542,300 | $542,300 | - |