







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,876 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,500 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,029 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-307-187 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2103 W Keith Road
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3090119 |
| Distance: | 300 m |
633 Fir Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,669 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3107178 |
| Distance: | 1.9 km |
3658 Loraine Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076857 |
| Distance: | 2.0 km |
963 Belmont Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,925 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3079840 |
| Distance: | 2.0 km |
2007 Larson Road
| Sold Price: | $2,084,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3045965 |
| Distance: | 2.1 km |
445 W 26th Street
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,752 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3055844 |
| Distance: | 2.4 km |
1564 Hope Road
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,029 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123453 |
| Distance: | 0 m |
2029 Philip Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,564 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115150 |
| Distance: | 290 m |
1560 Macgowan Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 109 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118775 |
| Distance: | 379 m |
1140 W 20th Street
| Asking Price: | $1,998,600 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,758 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128560 |
| Distance: | 717 m |
396 Mathers Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,600 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125116 |
| Distance: | 1.5 km |
410 Hadden Drive
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123697 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,518,000 | $211,000 | $1,729,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,561,000 | $217,000 | $1,778,000 | +4.2% |
| 2024 | $1,530,000 | $176,000 | $1,706,000 | +6.0% |
| 2023 | $1,422,000 | $188,000 | $1,610,000 | +5.5% |
| 2022 | $1,325,000 | $201,000 | $1,526,000 | +16.0% |
| 2021 | $1,106,000 | $209,000 | $1,315,000 | +7.1% |
| 2020 | $1,064,000 | $164,000 | $1,228,000 | - |