

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,073 sqft |
| Age | 111 years (1915) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,850 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | Other |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-398-229 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
203 E 26th Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3072814 |
| Distance: | 498 m |
338 E Osborne Road
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3055725 |
| Distance: | 499 m |
506 Tempe Crescent
| Sold Price: | $2,012,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,612 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3078956 |
| Distance: | 868 m |
972 Beaconsfield Road
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,381 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3107169 |
| Distance: | 2.0 km |
1187 W 23 Street
| Sold Price: | $2,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3101692 |
| Distance: | 2.7 km |
1588 Merlynn Crescent
| Sold Price: | $2,098,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,935 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,679 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3080789 |
| Distance: | 2.9 km |
3950 Trenton Place
| Asking Price: | $2,168,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,482 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090320 |
| Distance: | 1.6 km |
234 Rondoval Crescent
| Asking Price: | $1,829,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,521 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,540 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126904 |
| Distance: | 1.8 km |
402 E 13th Street
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,345 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115476 |
| Distance: | 2.0 km |
741 E 14th Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121928 |
| Distance: | 2.2 km |
2175 Greylynn Crescent
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,315 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125511 |
| Distance: | 2.8 km |
1025 Clements Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109953 |
| Distance: | 3.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,771,000 | $46,000 | $1,817,000 | -3.4% |
| 2025 | $1,837,000 | $44,500 | $1,881,500 | +2.9% |
| 2024 | $1,784,000 | $45,100 | $1,829,100 | -0.2% |
| 2023 | $1,789,000 | $43,300 | $1,832,300 | +12.4% |
| 2022 | $1,598,000 | $31,600 | $1,629,600 | +13.6% |
| 2021 | $1,403,000 | $31,000 | $1,434,000 | +11.7% |
| 2020 | $1,254,000 | $30,300 | $1,284,300 | - |