

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,285 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,264 sqft |
| Age | 75 years (1951) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,100 sqft) |
| Land Frontage | 61.49 ft |
| Land Dimensions | 61.49 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-208-810 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,317,000 | $93,900 | $1,410,900 | -6.8% |
| 2025 | $1,418,000 | $95,700 | $1,513,700 | +1.8% |
| 2024 | $1,446,000 | $41,500 | $1,487,500 | -1.3% |
| 2023 | $1,464,000 | $42,600 | $1,506,600 | +10.2% |
| 2022 | $1,324,000 | $43,600 | $1,367,600 | +19.4% |
| 2021 | $1,114,000 | $31,100 | $1,145,100 | +2.6% |
| 2020 | $1,090,000 | $26,300 | $1,116,300 | - |
1315 W 15th Street
| Sold Price: | $1,533,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,315 sqft |
| Price / SqFt: | $1,166 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3088564 |
| Distance: | 64 m |
1319 Cottonwood Crescent
| Sold Price: | $1,211,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,091 sqft |
| Price / SqFt: | $1,110 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,175 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3094780 |
| Distance: | 314 m |
1257 McBride Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,295 sqft |
| Price / SqFt: | $1,158 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,344 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3097168 |
| Distance: | 368 m |
1412 Hope Road
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,525 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3080554 |
| Distance: | 541 m |
1615 McBride Street
| Sold Price: | $1,646,500 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,572 sqft |
| Price / SqFt: | $1,047 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3110149 |
| Distance: | 564 m |
1132 Maplewood Crescent
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,311 sqft |
| Price / SqFt: | $1,137 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3062266 |
| Distance: | 569 m |
1440 Hope Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,222 sqft |
| Price / SqFt: | $1,390 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127508 |
| Distance: | 552 m |
1698 Garden Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,263 sqft |
| Price / SqFt: | $1,266 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 hours |
| MLS® Number: | R3127363 |
| Distance: | 678 m |
2700 Philip Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $1,701 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3101880 |
| Distance: | 1.4 km |
1852 Larson Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,524 sqft |
| Price / SqFt: | $1,115 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112311 |
| Distance: | 1.7 km |