





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,151 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 835 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-878-066 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#104 2832 Capilano Road
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $633 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,004 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3111745 |
| Distance: | 657 m |
#206 3151 Connaught Crescent
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 687 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3111598 |
| Distance: | 831 m |
#306 3151 Connaught Crescent
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 750 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3071127 |
| Distance: | 831 m |
#310 1673 Lloyd Avenue
| Sold Price: | $602,500 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $326 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 700 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3112029 |
| Distance: | 847 m |
#507 1677 Lloyd Avenue
| Sold Price: | $777,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 867 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 1.81 ac. (78,769 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3095230 |
| Distance: | 847 m |
#408 1673 Lloyd Avenue
| Sold Price: | $610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 695 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090186 |
| Distance: | 847 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $725,600 | $725,600 | -2.2% |
| 2025 | $0 | $741,800 | $741,800 | +0.8% |
| 2024 | $0 | $736,000 | $736,000 | +5.8% |
| 2023 | $0 | $695,600 | $695,600 | +8.5% |
| 2022 | $0 | $641,000 | $641,000 | +9.8% |
| 2021 | $0 | $584,000 | $584,000 | +3.9% |
| 2020 | $0 | $562,000 | $562,000 | - |