





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,586 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,540 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 140 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-329-120 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1063 Whitchurch Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3078857 |
| Distance: | 346 m |
843 Whitchurch Street
| Sold Price: | $1,902,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3044604 |
| Distance: | 598 m |
831 Whitchurch Street
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,014 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3108209 |
| Distance: | 623 m |
895 E 12th Street
| Sold Price: | $2,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,030 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3116069 |
| Distance: | 655 m |
1358 E 14th Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,899 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,600 sqft) |
| Days on Market: | 210 |
| MLS® Number: | R3020972 |
| Distance: | 700 m |
865 E 12th Street
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3077298 |
| Distance: | 708 m |
1185 Cloverley Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,274 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 6 hours |
| MLS® Number: | R3127719 |
| Distance: | 95 m |
1119 Cloverley Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,936 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113955 |
| Distance: | 293 m |
939 Calverhall Street
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,924 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122127 |
| Distance: | 322 m |
901 Calverhall Street
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $923 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127473 |
| Distance: | 393 m |
962 Whitchurch Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122068 |
| Distance: | 421 m |
1285 Lucking Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,583 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,312 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126912 |
| Distance: | 541 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,461,000 | $52,100 | $1,513,100 | -5.8% |
| 2024 | $1,554,000 | $51,900 | $1,605,900 | -0.6% |
| 2023 | $1,562,000 | $54,000 | $1,616,000 | +4.9% |
| 2022 | $1,488,000 | $52,500 | $1,540,500 | +25.9% |
| 2021 | $1,171,000 | $52,500 | $1,223,500 | +3.8% |
| 2020 | $1,134,000 | $44,900 | $1,178,900 | - |