







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,019 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,082 sqft |
| Age | 97 years (1929) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,532 sqft) |
| Land Frontage | 53.76 ft |
| Land Dimensions | 53.76 x 140 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-193-701 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
458 E 9th Street
| Sold Price: | $1,742,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,797 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3075776 |
| Distance: | 480 m |
843 Whitchurch Street
| Sold Price: | $1,902,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3044604 |
| Distance: | 626 m |
1063 Whitchurch Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3078857 |
| Distance: | 962 m |
1928 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100467 |
| Distance: | 975 m |
513 E 6th Street
| Sold Price: | $1,835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,326 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3099931 |
| Distance: | 978 m |
723 E 4th Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3055995 |
| Distance: | 1.1 km |
741 E 14th Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121928 |
| Distance: | 257 m |
859 E 17th Street
| Asking Price: | $1,948,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,991 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122082 |
| Distance: | 777 m |
534 E 7th Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 110 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126458 |
| Distance: | 796 m |
164 E 10th Street
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,381 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,138 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3102023 |
| Distance: | 1.0 km |
943 Shavington Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,788 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,148 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104607 |
| Distance: | 1.1 km |
1177 E 15th Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,030 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,990 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112528 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,715,000 | $128,000 | $1,843,000 | -6.8% |
| 2023 | $1,845,000 | $133,000 | $1,978,000 | +13.2% |
| 2022 | $1,622,000 | $126,000 | $1,748,000 | +12.3% |
| 2021 | $1,423,000 | $133,000 | $1,556,000 | +8.9% |
| 2020 | $1,301,000 | $128,000 | $1,429,000 | - |