






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,713 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,568 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-328-361 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#66 3597 Malsum Drive
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,057 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3085291 |
| Distance: | 731 m |
#41 3639 Aldercrest Drive
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3095995 |
| Distance: | 834 m |
1174 Strathaven Drive
| Sold Price: | $1,683,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $697 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,668 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078794 |
| Distance: | 943 m |
#63 3939 Indian River Drive
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $654 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058873 |
| Distance: | 1.0 km |
2994 Mt Seymour Parkway
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,162 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3064935 |
| Distance: | 1.5 km |
4306 Naughton Avenue
| Sold Price: | $1,443,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $682 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3106184 |
| Distance: | 2.1 km |
#5 3634 Garibaldi Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082431 |
| Distance: | 0 m |
1102 Strathaven Drive
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,494 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124730 |
| Distance: | 943 m |
#2 3939 Indian River Drive
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $679 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121832 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,657,000 | $1,657,000 | +1.0% |
| 2024 | $0 | $1,641,000 | $1,641,000 | +7.6% |
| 2023 | $0 | $1,525,000 | $1,525,000 | +16.5% |
| 2022 | $0 | $1,309,000 | $1,309,000 | +31.3% |
| 2021 | $0 | $997,000 | $997,000 | +4.1% |
| 2020 | $0 | $958,000 | $958,000 | - |