


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,123 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,011 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,995 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-096-763 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1076 Clements Avenue
| Sold Price: | $2,232,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,312 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,550 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3085434 |
| Distance: | 191 m |
1064 Ruthina Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,999 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3116306 |
| Distance: | 329 m |
4777 Mapleridge Drive
| Sold Price: | $3,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,979 sqft |
| Price / SqFt: | $1,044 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,080 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3094823 |
| Distance: | 471 m |
999 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115149 |
| Distance: | 487 m |
1189 Edgewood Place
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114559 |
| Distance: | 773 m |
5427 Cliffridge Avenue
| Sold Price: | $2,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3092538 |
| Distance: | 787 m |
4578 Capilano Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,467 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,639 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110249 |
| Distance: | 426 m |
4491 Primrose Lane
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,521 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091289 |
| Distance: | 544 m |
5257 Sonora Drive
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3062816 |
| Distance: | 622 m |
5344 Cliffridge Avenue
| Asking Price: | $2,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,080 sqft) |
| Days on Market: | 479 |
| MLS® Number: | R2962390 |
| Distance: | 635 m |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 668 m |
956 Belvista Crescent
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,569 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,700 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109444 |
| Distance: | 748 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,696,000 | $320,000 | $2,016,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,720,000 | $336,000 | $2,056,000 | -2.2% |
| 2023 | $1,739,000 | $364,000 | $2,103,000 | +5.5% |
| 2022 | $1,656,000 | $337,000 | $1,993,000 | +15.9% |
| 2021 | $1,401,000 | $319,000 | $1,720,000 | +4.7% |
| 2020 | $1,375,000 | $268,000 | $1,643,000 | - |