

































| Pricing | |
| Asking Price | $2,799,000 |
| $913 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,384 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,065 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,478 sqft) |
| Land Frontage | 31.86 ft |
| Land Dimensions | 31.86 x 140 ft |
| Price per Land SqFt | $625.06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 031-264-573 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
971 Adderley Street
| Asking Price: | $2,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,300 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,622 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112909 |
| Distance: | 298 m |
1269 Cloverley Street
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,573 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,925 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3090441 |
| Distance: | 598 m |
900 Hendry Avenue
| Asking Price: | $3,498,500 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,594 sqft |
| Price / SqFt: | $973 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125967 |
| Distance: | 668 m |
504 E 5th Street
| Asking Price: | $2,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $1,003 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,413 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120230 |
| Distance: | 1.2 km |
612 E 3rd Street
| Asking Price: | $2,630,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,552 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,850 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084125 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,357,000 | $1,439,000 | $2,796,000 | +1.4% |
| 2025 | $1,406,000 | $1,351,000 | $2,757,000 | +28.2% |
| 2024 | $1,350,000 | $800,000 | $2,150,000 | +37.4% |
| 2023 | $1,326,000 | $239,000 | $1,565,000 | +28.8% |
| 2022 | $1,215,000 | $0 | $1,215,000 | - |
Asking Price is 0.1% higher than Assessed Value (2026).