







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,875 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,105 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 017-842-093 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#1203 1327 E Keith Road
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3116919 |
| Distance: | 0 m |
#205 1327 E Keith Road
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $639 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,007 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3044244 |
| Distance: | 0 m |
#1402 680 Seylynn Crescent
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3101751 |
| Distance: | 354 m |
#1003 680 Seylynn Crescent
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $676 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 976 sqft |
| Price / SqFt: | $932 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3066285 |
| Distance: | 354 m |
#1203 1500 Fern Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 829 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3098933 |
| Distance: | 364 m |
#203 1496 Charlotte Road
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 941 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117263 |
| Distance: | 408 m |
#501 1401 Hunter Street
| Asking Price: | $918,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 920 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118243 |
| Distance: | 325 m |
#1702 680 Seylynn Crescent
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $978 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104760 |
| Distance: | 354 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $767,000 | $767,000 | -1.9% |
| 2025 | $0 | $782,000 | $782,000 | -2.6% |
| 2024 | $0 | $803,000 | $803,000 | +8.4% |
| 2023 | $0 | $741,000 | $741,000 | +8.0% |
| 2022 | $0 | $686,000 | $686,000 | +12.3% |
| 2021 | $0 | $611,000 | $611,000 | +0.2% |
| 2020 | $0 | $610,000 | $610,000 | - |