




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,839 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,110 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.36 ac (15,494 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-24 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 030-586-330 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,219,000 | $1,691,000 | $3,910,000 | -0.8% |
| 2025 | $2,236,000 | $1,706,000 | $3,942,000 | +7.1% |
| 2023 | $2,101,000 | $1,579,000 | $3,680,000 | +10.6% |
| 2022 | $2,148,000 | $1,179,000 | $3,327,000 | +76.2% |
| 2021 | $1,670,000 | $218,000 | $1,888,000 | - |
1048 Handsworth Road
| Asking Price: | $3,968,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,110 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,494 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128133 |
| Distance: | 0 m |
1017 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $3,168,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,068 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,837 sqft) |
| Days on Market: | 208 |
| MLS® Number: | R3064098 |
| Distance: | 428 m |
929 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,009 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116423 |
| Distance: | 684 m |
5197 Sonora Drive
| Asking Price: | $3,648,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,936 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,241 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3121478 |
| Distance: | 833 m |
4275 Chelsea Crescent
| Asking Price: | $4,850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,858 sqft |
| Price / SqFt: | $998 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,165 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128002 |
| Distance: | 1.0 km |
673 Sylvan Avenue
| Asking Price: | $3,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,671 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122980 |
| Distance: | 1.1 km |
968 Belvista Crescent
| Sold Price: | $4,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,270 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,940 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3097580 |
| Distance: | 392 m |
4228 Skyline Drive
| Sold Price: | $3,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,528 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3096023 |
| Distance: | 1.2 km |
3476 Wellington Crescent
| Sold Price: | $3,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3112440 |
| Distance: | 1.4 km |
680 Westhyde Place
| Sold Price: | $4,712,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,162 sqft |
| Price / SqFt: | $1,132 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,504 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3036056 |
| Distance: | 1.6 km |
3169 Del Rio Drive
| Sold Price: | $3,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,474 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,052 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089479 |
| Distance: | 1.8 km |
448 Gordon Avenue
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,901 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3060110 |
| Distance: | 3.0 km |