







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,365 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,191 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 024-498-122 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#1006 112 E 13th Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | $861 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,084 sqft |
| Price / SqFt: | $1,125 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3055923 |
| Distance: | 96 m |
#302 152 E 12th Street
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $738 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 975 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3105507 |
| Distance: | 118 m |
#1503 111 E 13th Street
| Sold Price: | $1,271,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $661 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 941 sqft |
| Price / SqFt: | $1,351 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3069663 |
| Distance: | 170 m |
#505 111 E 13th Street
| Sold Price: | $1,074,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $669 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 944 sqft |
| Price / SqFt: | $1,138 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3086641 |
| Distance: | 170 m |
#601 108 E 14th Street
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3070651 |
| Distance: | 196 m |
#1304 1515 Eastern Avenue
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $688 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3067295 |
| Distance: | 269 m |
#1607 125 E 14th Street
| Asking Price: | $1,068,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $730 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 895 sqft |
| Price / SqFt: | $1,193 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102675 |
| Distance: | 96 m |
#602 112 E 13th Street
| Asking Price: | $985,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $712 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 894 sqft |
| Price / SqFt: | $1,102 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086556 |
| Distance: | 96 m |
#801 140 E 14 Street
| Asking Price: | $838,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $704 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,009 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116416 |
| Distance: | 126 m |
#1203 140 E 14th Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $432 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,169 sqft |
| Price / SqFt: | $1,069 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092858 |
| Distance: | 126 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,068,000 | $1,068,000 | -4.0% |
| 2024 | $0 | $1,112,000 | $1,112,000 | +2.3% |
| 2023 | $0 | $1,087,000 | $1,087,000 | +13.5% |
| 2022 | $0 | $958,000 | $958,000 | +10.0% |
| 2021 | $0 | $871,000 | $871,000 | - |