
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,055 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 603 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 025-074-105 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#1102 151 W 2nd Street
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $566 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 700 sqft |
| Price / SqFt: | $1,114 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097889 |
| Distance: | 81 m |
#1707 151 W 2nd Street
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 568 sqft |
| Price / SqFt: | $1,206 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3071200 |
| Distance: | 81 m |
#807 151 W 2nd Street
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 553 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3120356 |
| Distance: | 81 m |
#1105 170 W 1st Street
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 725 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3095154 |
| Distance: | 129 m |
#1209 155 W 1st Street
| Sold Price: | $648,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $427 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 615 sqft |
| Price / SqFt: | $1,054 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3109848 |
| Distance: | 133 m |
#1104 175 W 1st Street
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 736 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3117725 |
| Distance: | 133 m |
#108 131 W 3rd Street
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 679 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106473 |
| Distance: | 146 m |
#313 111 E 3rd Street
| Asking Price: | $658,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 615 sqft |
| Price / SqFt: | $1,071 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3072332 |
| Distance: | 185 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $668,000 | $668,000 | -5.0% |
| 2025 | $0 | $703,000 | $703,000 | +3.5% |
| 2024 | $0 | $679,000 | $679,000 | -1.5% |
| 2023 | $0 | $689,000 | $689,000 | +10.8% |
| 2022 | $0 | $622,000 | $622,000 | +6.5% |
| 2021 | $0 | $584,000 | $584,000 | +8.3% |
| 2020 | $0 | $539,000 | $539,000 | - |