
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,580 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,416 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 015-103-285 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#6 815 Tobruck Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,552 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119666 |
| Distance: | 65 m |
#7 848 W 16th Street
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,493 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122191 |
| Distance: | 72 m |
#38 889 Tobruck Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $799 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,533 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104643 |
| Distance: | 118 m |
#74 728 W 14th Street
| Asking Price: | $1,069,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,167 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127562 |
| Distance: | 397 m |
#21 230 W 14th Street
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,224 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124987 |
| Distance: | 1.4 km |
#16 838 Tobruck Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3087049 |
| Distance: | 0 m |
#10 815 Tobruck Avenue
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,449 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3088198 |
| Distance: | 65 m |
#6 848 W 16th Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,447 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3062574 |
| Distance: | 72 m |
1621 Fell Avenue
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $618 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3073571 |
| Distance: | 101 m |
#10 901 W 17th Street
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,678 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3082029 |
| Distance: | 154 m |
#15 901 W 17th Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,662 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079606 |
| Distance: | 154 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,161,000 | $1,161,000 | -3.3% |
| 2025 | $0 | $1,200,000 | $1,200,000 | +1.4% |
| 2024 | $0 | $1,183,000 | $1,183,000 | -3.8% |
| 2023 | $0 | $1,230,000 | $1,230,000 | +8.8% |
| 2022 | $0 | $1,131,000 | $1,131,000 | +24.0% |
| 2021 | $0 | $912,000 | $912,000 | +4.2% |
| 2020 | $0 | $875,000 | $875,000 | - |