







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,870 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,921 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-399-262 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#1 244 E 5th Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $934 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,921 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120012 |
| Distance: | 0 m |
#4 233 E 6th Street
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $737 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,308 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3072311 |
| Distance: | 62 m |
#3 222 E 5th Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,541 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120142 |
| Distance: | 83 m |
#104 225 E 6th Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129774 |
| Distance: | 91 m |
416 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $576 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,529 sqft |
| Price / SqFt: | $916 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128291 |
| Distance: | 179 m |
308 E 6th Street
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127641 |
| Distance: | 181 m |
255 E 6th Street
| Sold Price: | $1,871,870 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090544 |
| Distance: | 51 m |
280 E 5th Street
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $263 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,728 sqft |
| Price / SqFt: | $1,053 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3095648 |
| Distance: | 91 m |
#118 216 E 6th Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,686 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3085941 |
| Distance: | 158 m |
651 St. Andrews Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $716 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,716 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3067544 |
| Distance: | 185 m |
333 E Keith Road
| Sold Price: | $1,639,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $414 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3081053 |
| Distance: | 271 m |
318 E Keith Road
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,116 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094556 |
| Distance: | 303 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,852,000 | $1,852,000 | -6.7% |
| 2024 | $0 | $1,985,000 | $1,985,000 | -2.0% |
| 2023 | $0 | $2,025,000 | $2,025,000 | +13.9% |
| 2022 | $0 | $1,778,000 | $1,778,000 | +16.7% |
| 2021 | $0 | $1,524,000 | $1,524,000 | +4.5% |
| 2020 | $0 | $1,459,000 | $1,459,000 | - |