






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,620 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,693 sqft |
| Age | 83 years (1943) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-556-673 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
929 Sixth Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087340 |
| Distance: | 133 m |
310 Seventh Avenue
| Sold Price: | $1,914,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3110560 |
| Distance: | 584 m |
812 Dublin Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3063971 |
| Distance: | 611 m |
909 Dublin Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119151 |
| Distance: | 718 m |
914 London Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,558 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102121 |
| Distance: | 730 m |
56 Seventh Avenue
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,204 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107904 |
| Distance: | 855 m |
902 Fourth Street
| Asking Price: | $1,445,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,253 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107949 |
| Distance: | 78 m |
834 Fourth Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 91 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123532 |
| Distance: | 117 m |
234 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108335 |
| Distance: | 415 m |
810 Dublin Street
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095625 |
| Distance: | 600 m |
112 Durham Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,182 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123976 |
| Distance: | 717 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,428,000 | $128,000 | $1,556,000 | +2.6% |
| 2025 | $1,393,000 | $124,000 | $1,517,000 | +0.1% |
| 2024 | $1,386,000 | $129,000 | $1,515,000 | -5.0% |
| 2023 | $1,456,000 | $138,000 | $1,594,000 | +11.4% |
| 2022 | $1,280,000 | $151,000 | $1,431,000 | +27.9% |
| 2021 | $974,000 | $145,000 | $1,119,000 | - |