







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,606 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,790 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,558 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 132.25 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-483-625 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
909 Dublin Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119151 |
| Distance: | 48 m |
1027 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,626 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3070594 |
| Distance: | 601 m |
929 Sixth Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087340 |
| Distance: | 604 m |
921 Fifth Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088156 |
| Distance: | 730 m |
1311 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,164 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3091698 |
| Distance: | 835 m |
8052 11th Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122309 |
| Distance: | 1.0 km |
7514 12th Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,592 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119852 |
| Distance: | 359 m |
7674 Hilda Street
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109942 |
| Distance: | 509 m |
1219 London Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,510 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125687 |
| Distance: | 521 m |
7750 15th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,304 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113397 |
| Distance: | 688 m |
7758 15th Avenue
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102799 |
| Distance: | 695 m |
1408 Edinburgh Street
| Asking Price: | $1,389,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,276 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3095274 |
| Distance: | 761 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,478,000 | $219,000 | $1,697,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,528,000 | $215,000 | $1,743,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,489,000 | $199,000 | $1,688,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,304,000 | $228,000 | $1,532,000 | +22.3% |
| 2021 | $1,007,000 | $246,000 | $1,253,000 | +9.1% |
| 2020 | $949,000 | $200,000 | $1,149,000 | - |