







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,471 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,872 sqft |
| Age | 100 years (1926) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,435 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-484-168 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,482,000 | $447,000 | $1,929,000 | +15.4% |
| 2025 | $1,533,000 | $139,000 | $1,672,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,501,000 | $186,000 | $1,687,000 | +0.4% |
| 2023 | $1,493,000 | $188,000 | $1,681,000 | +11.3% |
| 2022 | $1,308,000 | $203,000 | $1,511,000 | +21.7% |
| 2021 | $1,009,000 | $233,000 | $1,242,000 | +9.4% |
| 2020 | $951,000 | $184,000 | $1,135,000 | - |
1115 Dublin Street
| Asking Price: | $1,870,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118540 |
| Distance: | 360 m |
7769 10th Avenue
| Asking Price: | $1,629,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,477 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,050 sqft) |
| Days on Market: | 194 |
| MLS® Number: | R3067510 |
| Distance: | 426 m |
7674 Hilda Street
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109942 |
| Distance: | 658 m |
7758 15th Avenue
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102799 |
| Distance: | 818 m |
7290 11th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,945 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,052 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080785 |
| Distance: | 852 m |
1407 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,572 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 136 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,642 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095546 |
| Distance: | 935 m |
1409 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,835,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066887 |
| Distance: | 943 m |
7877 15th Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3073104 |
| Distance: | 954 m |
1602 Tenth Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3072217 |
| Distance: | 1.1 km |
7568 19th Avenue
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,738 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3089064 |
| Distance: | 1.2 km |
7477 19th Avenue
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,347 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,735 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3096810 |
| Distance: | 1.3 km |