


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,863 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,644 sqft |
| Age | 85 years (1941) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,356 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 66 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-398-376 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
403 Ninth Street
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3081873 |
| Distance: | 262 m |
232 Fourth Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,472 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,750 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3098785 |
| Distance: | 914 m |
334 Arbutus Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,824 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,560 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3056947 |
| Distance: | 1.1 km |
137 Star Crescent
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,561 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,057 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3102932 |
| Distance: | 1.2 km |
183 Star Crescent
| Sold Price: | $1,164,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,165 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3058669 |
| Distance: | 1.2 km |
251 Jensen Street
| Sold Price: | $1,307,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3076419 |
| Distance: | 1.3 km |
212 Mowat Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120244 |
| Distance: | 315 m |
1038 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,312 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3055280 |
| Distance: | 891 m |
1224 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,096 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077115 |
| Distance: | 891 m |
1105 Hamilton Street
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,716 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127585 |
| Distance: | 1.1 km |
107 Star Crescent
| Asking Price: | $1,369,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,728 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,240 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102586 |
| Distance: | 1.2 km |
133 Star Crescent
| Asking Price: | $1,238,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,541 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,036 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102512 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,270,000 | $51,100 | $1,321,100 | +6.1% |
| 2023 | $1,191,000 | $54,600 | $1,245,600 | +13.7% |
| 2022 | $1,046,000 | $49,400 | $1,095,400 | +37.9% |
| 2021 | $729,000 | $65,200 | $794,200 | -11.4% |
| 2020 | $856,000 | $40,500 | $896,500 | - |