







































| Asking Price | $2,399,000 |
| Price per Floor SqFt | $658 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,409 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,647 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,921 sqft) |
| Land Frontage | 65.6 ft |
| Land Dimensions | 65.6 x 102.90 ft |
| Price per Land SqFt | $302.87 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2014-Sep-01 |
| Previously Sold Price | $679,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,720,000 (+253.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-357-419 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
815 Massey Street
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,728 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126548 |
| Distance: | 373 m |
818 Massey Street
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,391 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,729 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077032 |
| Distance: | 381 m |
496 Glenbrook Drive
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,679 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,941 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108342 |
| Distance: | 385 m |
374 Simpson Street
| Asking Price: | $2,168,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,520 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120528 |
| Distance: | 421 m |
824 Chestnut Street
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103018 |
| Distance: | 598 m |
112 Miner Street
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 119 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,930 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127856 |
| Distance: | 651 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,549,000 | $336,000 | $1,885,000 | -3.2% |
| 2024 | $1,605,000 | $343,000 | $1,948,000 | +0.4% |
| 2023 | $1,569,000 | $372,000 | $1,941,000 | +11.2% |
| 2022 | $1,413,000 | $333,000 | $1,746,000 | +27.8% |
| 2021 | $1,026,000 | $340,000 | $1,366,000 | +12.0% |
| 2020 | $937,000 | $283,000 | $1,220,000 | - |
Asking Price is 27.3% higher than Assessed Value (2026).