






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,252 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 536 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 032-122-993 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $493,000 | $493,000 | - |
#803 618 Carnarvon Street
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $388 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 517 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3076826 |
| Distance: | 0 m |
#1808 610 Victoria Street
| Sold Price: | $485,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 670 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3042131 |
| Distance: | 68 m |
#1006 720 Carnarvon Street
| Sold Price: | $479,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $372 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 665 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3047939 |
| Distance: | 156 m |
#707 720 Carnarvon Street
| Sold Price: | $470,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $398 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 662 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3078888 |
| Distance: | 156 m |
#1808 668 Columbia Street
| Sold Price: | $456,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 525 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3098158 |
| Distance: | 164 m |
#1105 668 Columbia Street
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 586 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3057841 |
| Distance: | 164 m |
#405 618 Carnarvon Street
| Asking Price: | $499,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 639 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087243 |
| Distance: | 0 m |
#1207 618 Carnarvon Street
| Asking Price: | $488,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-15 |
| Maint. Fee: | $339 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 462 sqft |
| Price / SqFt: | $1,056 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 315 |
| MLS® Number: | R3027965 |
| Distance: | 0 m |
#420 618 Carnarvon Street
| Asking Price: | $409,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 485 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R3054151 |
| Distance: | 0 m |
#611 618 Carnarvon Street
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 633 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112617 |
| Distance: | 0 m |
#1103 610 Victoria Street
| Asking Price: | $469,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 624 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126298 |
| Distance: | 68 m |