
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,244 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,110 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,085 sqft) |
| Land Frontage | 44.99 ft |
| Land Dimensions | 44.99 x 112.66 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-527-742 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
505 Garfield Street
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,055 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3114427 |
| Distance: | 321 m |
#102 761 Edgar Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,917 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3064950 |
| Distance: | 1.5 km |
#101 765 Edgar Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,943 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3090270 |
| Distance: | 1.5 km |
767 Edgar Avenue
| Sold Price: | $2,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $1,017 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3090288 |
| Distance: | 1.5 km |
745 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,180 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120334 |
| Distance: | 1.8 km |
119 Durham Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,634 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115139 |
| Distance: | 2.3 km |
421 Kelly Street
| Asking Price: | $1,828,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,085 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125467 |
| Distance: | 426 m |
331 Keary Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,214 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,486 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128977 |
| Distance: | 823 m |
8649 11th Avenue
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,319 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126056 |
| Distance: | 1.2 km |
#2 7609 Coldicutt Street
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,363 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119502 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,316,000 | $56,100 | $1,372,100 | -4.1% |
| 2025 | $1,377,000 | $53,900 | $1,430,900 | +8.8% |
| 2023 | $1,256,000 | $58,800 | $1,314,800 | +12.1% |
| 2022 | $1,105,000 | $67,600 | $1,172,600 | +32.4% |
| 2021 | $816,000 | $69,800 | $885,800 | -3.7% |
| 2020 | $859,000 | $60,900 | $919,900 | - |