






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,121 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 666 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 027-287-050 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
#603 415 E Columbia Street
| Sold Price: | $555,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 795 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3080357 |
| Distance: | 0 m |
#503 415 E Columbia Street
| Sold Price: | $530,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 813 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3068154 |
| Distance: | 0 m |
#206 316 Cedar Street
| Sold Price: | $395,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 646 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3079516 |
| Distance: | 147 m |
#3113 240 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $556,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 819 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097815 |
| Distance: | 367 m |
#2110 244 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 805 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3087811 |
| Distance: | 367 m |
#3416 240 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $568,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 809 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3053128 |
| Distance: | 367 m |
#403 415 E Columbia Street
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 802 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103327 |
| Distance: | 0 m |
#2105 244 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $449,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 790 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086708 |
| Distance: | 367 m |
#1010 230 Keary Street
| Asking Price: | $460,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 539 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124375 |
| Distance: | 418 m |
#2501 203 Keary Street
| Asking Price: | $590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $398 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 553 sqft |
| Price / SqFt: | $1,067 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103704 |
| Distance: | 425 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $478,000 | $478,000 | -1.6% |
| 2025 | $0 | $486,000 | $486,000 | -4.7% |
| 2024 | $0 | $510,000 | $510,000 | +6.5% |
| 2023 | $0 | $479,000 | $479,000 | +14.0% |
| 2022 | $0 | $420,000 | $420,000 | +13.2% |
| 2021 | $0 | $371,000 | $371,000 | -2.1% |
| 2020 | $0 | $379,000 | $379,000 | - |