


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,578 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,101 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-533-813 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#34 1211 Ewen Avenue
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,117 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3088973 |
| Distance: | 319 m |
#112 935 Ewen Avenue
| Sold Price: | $750,880 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3051895 |
| Distance: | 322 m |
#7 4300 Thompson Road
| Sold Price: | $840,800 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $340 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,237 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3104954 |
| Distance: | 861 m |
#31 430 Duncan Street
| Sold Price: | $731,500 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,000 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114186 |
| Distance: | 1.4 km |
#2 22788 Westminster Highway
| Sold Price: | $700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $378 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,129 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090606 |
| Distance: | 1.9 km |
#29 22788 Westminster Highway
| Sold Price: | $770,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3073457 |
| Distance: | 1.9 km |
#46 188 Wood Street
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080755 |
| Distance: | 878 m |
#57 188 Wood Street
| Asking Price: | $725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $210 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,011 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127695 |
| Distance: | 878 m |
#33 160 Pembina Street
| Asking Price: | $850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $329 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,340 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3115767 |
| Distance: | 1.1 km |
#52 430 Duncan Street
| Asking Price: | $735,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-23 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 964 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 246 |
| MLS® Number: | R3052769 |
| Distance: | 1.4 km |
#202 260 Ewen Avenue
| Asking Price: | $719,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,114 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116635 |
| Distance: | 1.7 km |
#46 488 Furness Street
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $293 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,236 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3101038 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $813,000 | $813,000 | +11.8% |
| 2023 | $0 | $727,000 | $727,000 | +12.5% |
| 2022 | $0 | $646,000 | $646,000 | +4.9% |
| 2021 | $0 | $616,000 | $616,000 | +1.3% |
| 2020 | $0 | $608,000 | $608,000 | - |