

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,018 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 933 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-335-709 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#404 20 E Royal Avenue
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $524 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 955 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3056614 |
| Distance: | 1.6 km |
#410 7123 11 Avenue
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 926 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3058032 |
| Distance: | 3.0 km |
#1603 7728 Park Crescent
| Sold Price: | $1,002,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $457 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $1,165 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3052715 |
| Distance: | 3.1 km |
#611 7169 14th Avenue
| Sold Price: | $894,888 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 994 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3074109 |
| Distance: | 3.3 km |
#2901 7303 Noble Lane
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $613 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,078 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3091278 |
| Distance: | 3.6 km |
#1803 6659 Southoaks Crescent
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,160 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3075086 |
| Distance: | 4.6 km |
#4001 680 Quayside Drive
| Asking Price: | $978,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 963 sqft |
| Price / SqFt: | $1,016 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114809 |
| Distance: | 0 m |
#3504 680 Quayside Drive
| Asking Price: | $889,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,005 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119155 |
| Distance: | 0 m |
#2104 660 Quayside Drive
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087907 |
| Distance: | 0 m |
#4004 680 Quayside Drive
| Asking Price: | $909,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,022 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085708 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $914,000 | $914,000 | - |