







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,270 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,986 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,342 sqft) |
| Land Frontage | 33.34 ft |
| Land Dimensions | 33.34 x 130.26 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 029-248-833 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
345 Fenton Street
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,953 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,340 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3057091 |
| Distance: | 619 m |
208 Hume Street
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,891 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3090756 |
| Distance: | 1.4 km |
1409 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,835,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066887 |
| Distance: | 2.1 km |
1407 Sixth Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,572 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 136 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,642 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095546 |
| Distance: | 2.1 km |
1515 Eighth Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114894 |
| Distance: | 2.2 km |
11506 Bailey Crescent
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,723 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3077751 |
| Distance: | 2.7 km |
520 Ewen Avenue
| Asking Price: | $1,748,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,159 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,280 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084994 |
| Distance: | 448 m |
211 Hampton Street
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,055 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3099503 |
| Distance: | 637 m |
1029 Salter Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,158 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095356 |
| Distance: | 712 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $931,000 | $741,000 | $1,672,000 | +0.4% |
| 2025 | $969,000 | $697,000 | $1,666,000 | +0.8% |
| 2024 | $972,000 | $681,000 | $1,653,000 | +3.0% |
| 2023 | $923,000 | $682,000 | $1,605,000 | +10.0% |
| 2022 | $817,000 | $642,000 | $1,459,000 | +16.2% |
| 2021 | $709,000 | $547,000 | $1,256,000 | +4.8% |
| 2020 | $687,000 | $512,000 | $1,199,000 | - |