







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,931 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,007 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 013-546-155 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
8175 10th Avenue
| Asking Price: | $2,388,890 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,759 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,800 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122850 |
| Distance: | 461 m |
7851 Canada Way
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,688 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102665 |
| Distance: | 993 m |
8013 17th Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,271 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127819 |
| Distance: | 1.2 km |
131 Rickman Place
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,797 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,512 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3065598 |
| Distance: | 1.2 km |
824 Chestnut Street
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103018 |
| Distance: | 1.6 km |
8029 15th Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,703 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,488 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3059016 |
| Distance: | 952 m |
7563 Cariboo Road
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,974 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,512 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3089323 |
| Distance: | 2.2 km |
7820 Stanley Street
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,115 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,371 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3084653 |
| Distance: | 2.7 km |
10955 131a Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,702 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3061103 |
| Distance: | 4.8 km |
11069 132 Street
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,713 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3044061 |
| Distance: | 4.8 km |
2220 Windwood Place
| Sold Price: | $2,035,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,713 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,244 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3047038 |
| Distance: | 5.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,281,000 | $1,044,000 | $2,325,000 | +71.1% |
| 2025 | $1,249,000 | $110,000 | $1,359,000 | +9.3% |
| 2024 | $1,243,000 | $0 | $1,243,000 | -4.8% |
| 2023 | $1,305,000 | $0 | $1,305,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,146,000 | $0 | $1,146,000 | +23.3% |
| 2021 | $872,000 | $57,100 | $929,100 | +18.4% |
| 2020 | $753,000 | $31,600 | $784,600 | - |