






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,909 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,570 sqft |
| Age | 138 years (1888) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,630 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-655-635 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,184,000 | $157,000 | $1,341,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,144,000 | $204,000 | $1,348,000 | +2.6% |
| 2023 | $1,110,000 | $204,000 | $1,314,000 | +9.9% |
| 2022 | $977,000 | $219,000 | $1,196,000 | +31.9% |
| 2021 | $681,000 | $226,000 | $907,000 | -3.2% |
| 2020 | $799,000 | $138,000 | $937,000 | - |
310 Ash Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,448 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,704 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3105611 |
| Distance: | 275 m |
310 Ash Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,448 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,704 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3061594 |
| Distance: | 275 m |
1028 Cornwall Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3071783 |
| Distance: | 357 m |
1112 Fourth Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,685 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3099918 |
| Distance: | 531 m |
1027 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,626 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3070594 |
| Distance: | 949 m |
1311 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,164 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3091698 |
| Distance: | 1.1 km |
217 Ninth Street
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 138 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129543 |
| Distance: | 0 m |
212 Mowat Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120244 |
| Distance: | 262 m |
408 Eighth Street
| Asking Price: | $1,408,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $998 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125484 |
| Distance: | 429 m |
1038 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,312 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R3055280 |
| Distance: | 999 m |
416 Second Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121396 |
| Distance: | 1.1 km |
524 Second Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,104 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118449 |
| Distance: | 1.3 km |