







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,764 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,199 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,714 sqft) |
| Land Frontage | 49.96 ft |
| Land Dimensions | 49.96 x 74.34 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-745-017 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
935 London Place
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,611 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,057 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3085037 |
| Distance: | 615 m |
1613 Hamilton Street
| Sold Price: | $1,484,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115866 |
| Distance: | 963 m |
1311 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,472 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,164 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3091698 |
| Distance: | 1.4 km |
1112 Fourth Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,685 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3099918 |
| Distance: | 1.9 km |
245 Holly Avenue
| Sold Price: | $1,284,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090127 |
| Distance: | 1.9 km |
251 Jensen Street
| Sold Price: | $1,307,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3076419 |
| Distance: | 1.9 km |
2123 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,199 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117605 |
| Distance: | 0 m |
1940 Dublin Street
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,425 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,402 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3086832 |
| Distance: | 485 m |
1501 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115189 |
| Distance: | 1.2 km |
1408 Edinburgh Street
| Asking Price: | $1,389,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,276 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3095274 |
| Distance: | 1.3 km |
7266 17th Avenue
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,231 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116711 |
| Distance: | 1.8 km |
132 Star Crescent
| Asking Price: | $1,249,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,725 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,691 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3088108 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $911,000 | $612,000 | $1,523,000 | -1.7% |
| 2025 | $947,000 | $603,000 | $1,550,000 | +0.3% |
| 2024 | $939,000 | $607,000 | $1,546,000 | -1.3% |
| 2023 | $939,000 | $627,000 | $1,566,000 | +13.2% |
| 2022 | $843,000 | $540,000 | $1,383,000 | +12.4% |
| 2021 | $687,000 | $543,000 | $1,230,000 | +21.2% |
| 2020 | $565,000 | $450,000 | $1,015,000 | - |